Özyeğin Üniversitesi : « Le Cordon Bleu işbirliğiyle usta şef yetiştirip Türk mutfağını dünyaya tanıtacağız »

 
Özyeğin Üniversitesi : « Le Cordon Bleu işbirliğiyle usta şef yetiştirip Türk mutfağını dünyaya tanıtacağız »

 

 Özyeğin Üniversitesi 19 Temmuz Perşembe günü düzenlenen basın toplantısıyla dünyanın en prestijli mutfak sanatları okulu Le Cordon Bleu ile işbirliğine giderek Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’nı açtığını duyurdu. Le Cordon Bleu işbirliği çerçevesinde bu yıl ilk öğrenciler kabul edilecek.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı'na başvuru tarihleri 7 Ağustos'a kadar uzatıldı. Programa başvuru koşullarını öğrenmek için tıklayınız.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı öğrencileri, Le Cordon Bleu usta şefleri tarafından verilen dört yıllık eğitimin sonunda üniversitemiz diploması ve Le Cordon Bleu sertifikası alarak mezun olacaklar. Le Cordon Bleu’nün uluslararası geçerliliği ve saygınlığı olan sertifikası gençlere, dünyanın dört bir yanında ve en iyi yerlerde kariyer edinmenin kapısını aralayacak.

Le Cordon Bleu ile kariyer değiştirip “Türkiye’nin Julia Child’ı” olmak mümkün

Bunun yanında ÖzÜ’nün, dolayısıyla da Le Cordon Bleu’nün kapısı, üniversite öğrencisi olmayan, bu alanda kendini geliştirmek isteyen, sektör içinden ya da dışından herkese de açık. Diğer bir deyişle “Türkiye’nin Julia Child’ı” olmak isteyenler de Le Cordon Bleu tarafından verilen farklı seviye ve uzunluklardaki eğitim programlarına katılıp, sertifika alabilecek. Le Cordon Bleu, uluslararası düzeyde bilinen ve takdir edilen bir sertifika sunduğundan mezunlar yurtdışında da daha kolay iş fırsatları elde edebilecek. ÖzÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından verilecek bu Le Cordon Bleu sertifika programlarına yılda 200 öğrencinin katılması bekleniyor.

Le Cordon Bleu hakkında:

“Le Cordon Bleu” (mavi kurdele) isminin mutfak sanatları ile ilişkilendirilmesi ilk olarak 16. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Fransa Kralı III. Henri tarafından kurulmuş ve zaferlerini şatafatlı ziyafetlerle kutlayan Saint-Esprit Şövalyeleri’nin sembolünde bulunan mavi kurdele nedeniyle 16. yüzyıldan itibaren mutfaktaki mükemmeliyetin simgesi olmuştur.

Le Cordon Bleu, 1895’te “La Cuisiniere Cordon Bleu” dergisinin yayımcısı, gazeteci Marte Distel tarafından mutfak sanatları okulu olarak Paris’te kurulmuştur. Açılışından itibaren, Le Cordon Bleu’nün uluslararası ünü, hızla yayılmıştır. 1950’li yıllarda Paris’te yaşayan Julia Child’ın bu okulda eğitimini tamamlayıp ünlü bir aşçı ve yemek yazarı olması da Le Cordon Bleu’nün tanınırlığını artırmıştır. Julia Child’ın hayatı 2009 yılında vizyona giren Meryl Streep’in başrolünde oynadığı “Julie & Julia” adlı bir filme de konu olmuştur.

Günümüzde Le Cordon Bleu, 20 ülkede, 40’ı aşkın uluslararası okulda yılda 20.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Le Cordon Bleu öğrencileri, Michelin yıldızlı restoranlardan gelen usta şefler ya da prestijli yarışmalarda galip gelerek Meilleur Ouvrier de France gibi unvanları elde eden isimler tarafından eğitilirler. Usta aşçılar, klasik Fransız mutfağı ve uluslararası aşçılık tekniklerine ait bilgi ve deneyimlerini Le Cordon Bleu öğrencilerine aktarırlar.

 

Daha fazla bilgi için :

 

Defne Ertan Tüysüzoğlu
Özyeğin Universitesi

defne.tuysuzoglu@ozyegin.edu.tr

www.ozyegin.edu.tr

 

Sandra Messier
Le Cordon Bleu Paris

paris@cordonbleu.edu

www.cordonbleu.edu

+33 (0)1 53 68 22 68