Burs başvurları Mart-Nisan-Mayis 2013
2013-2014 Eğitim Öğretim yılı

AgreenSkills ‘in 2.nci tur burs programı 

AgreenSkills ‘in 2.nci tur burs programı aday alımı 15 Mart 2013 tarihine kadar açıktır. Programa  en yüksek katılımı sağlamak adına yapabileceğiniz  katkıya teşekkür ederken, bu programla ilgili gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

l’Institut National de la Recherche Agronomique (Milli Agronomik (tarımbilimsel) Araştırma Enstitüsü) ve Agreenium tarafından koordine edilen AgreenSkills,  tüm milliyetlerden genç araştırmacılara 12 ay ile 14 ay arasında cok cazip finansal destek ve kişisel kariyer geliştirme yardimi sunan türde bir burs sağlayan uluslararası bir değişim programıdır.

Bu program doktora dereceli, mastır diploması sonrası en fazla 10 yıl tecrübe sahibi, en yetenekli genç araştırmacılara yöneliktir.

AgreenSkills tarım, çevre, gıda ve beslenme ile havyan sağlığı alanlarında temel araştırma projeleri geliştirmek amacıyla tüm bilim kollarından yenilikçi, yetenekli ve gelecek vaat eden genç araştırmacıları desteklemektedir.

Önerilen konuların listesi, temaların ayrıntıları,iletişim adresleri, koşullar ve başvuru dosyasina programın sitesinden  ulaşılabilir.

 

 

Ecole Normale Supérieure de Cachan (Cachan Yüksek Ögrenim Okulu)’nun bursu

Ecole Normale Supérieure de Cachan (Cachan Yüksek Ögrenim Okulu) ‘in burs programına öğrenci alımı 25 Mart 2013 tarihine kadar açıktır. Programa  en yüksek katılımı sağlamak adına yapabileceğiniz  katkıya teşekkür ederken, bu programla ilgili gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Aylık 1000 euro değerinde olan mastır bursları 6 aydan 12 aya kadar olan sürelerde temel bilimler,mühendislik bilimleri, sosyal veya edebi bilimler dallarinda araştırma yaparak ögrenim görmek ya da ögrenimini devam ettirmek isteyen 2.nci sene araştırma mastırı veya  çift danışmanlı birleşik doktora düzeyindeki uluslararası öğrencileri ağirlamaya olanak sağlamaktadır.

İlgili adaylar calışma ya da araştırma projelerini ilgilendikleri laboratuvar veya bölümün  direktörüne sunduktan sonra 25 Mart 2013 tarihine kadar email ya da posta yoluyla başvuru dosyalarını göndermelidir.

Ögretim programlarının detayları, iletişim adresleri ve koşulları hakkında bilgi l’ENS Cachan web sitesinde bulunmaktadır.

 

Centre national d’études spatiales (CNES )( Milli Uzay Calismalari Merkezi)’nun  bursu

Fransız Büyükelçiliği  Centre national d’études spatiales (CNES )( Milli Uzay Calismalari Merkezi) ‘in burs programına öğrenci ve calışan alımının 31 Mart 2013 tarihine kadar açık olduğunu duyurur.  Programa  en yüksek katılımı sağlamak adına yapabileceğiniz  katkıya teşekkür ederken, bu programla ilgili gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

CNES her yıl uzay faaliyetlerine ilgi duyan yabancı genc bilim adamlarına muhendislik bilimleri (uydu sistemleri, uzay taşıma sistemleri) ile uzayla alakalı  bilimler (evren bilimleri, yer bilimleri, mikro çekim bilimleri) alanlarında yüzlerce araştırma ödeneği sağlamaktadır:

-Doktora tezi sozleşmesi Fransa’daki araştırma laboratuvarlarından birinde doktora tezi hazırlamaya yönelik olup brüt aylık ödenek miktarı 1945 euro’dur (Ocak 2012 tarihi itibarıyla).

-Doktora sonrasi sozlesmesi CNES veya Fransa’daki araştırma laboratuvarlarından birinde arastirma görevleri için verilmekte olup brüt aylık değeri 2287 euro’dur (Ocak 2012 tarihi itibarıyla).

İlgili aday başvuru dosyasını  31 Mart tarihine kadar e-mail ya da posta yoluyla göndermelidir.

Önerilen konuların listesi, temaların ayrıntıları,iletişim adresleri, koşullar ve başvuru dosyaları CNES  web sitesinde bulunmaktadır.

 

Türk öğrencilerin yararlanabileceği burs programlarına ulaşabilmek için lütfen burs kataloğuna bakınız.