Meşhur Fransız mutfağını yerinde tadın...

Bir şeyler yemek

Öğrenci restoranları Fransız öğrenci yaşamının büyük bir klasiğidir. Bunlar CROUS tarafından işletilen yemekhaneler olup uygulanan fiyatlar oldukça caziptir. Tam öğün bir yemek sadece 3.00 Avrodur. Öğrenci kartı sahibi her öğrenci buralardan faydalanabilir. Bu lokantaların bazıları akşam ve hafta sonları açıktır. Daha fazla bilgi için…

Aynı zamanda Fransa'nın her şehrinde  birçok kafe ve restoranlarda sıcak yemek yeme olanağı vardır...

Tam öğün bir yemek (başlangıç, ana yemek, tatlı) fiyatı 10 Avrodan başlayıp "3 yıldızlı" restoranlar olan Fransız mutfağının mabetlerinde astronomik rakamlara kadar çıkabilir. Bunların şefleri Alain Ducasse , Paul Bocuse veya Pierre Gagnaire gibi gerçek starlardır.

Bu iki ekstrem uç arasında genellikle kaliteli yemekler sunan güler yüzlü geniş bir müessese yelpazesi de bulacaksınız.

En nihayet, eğer kendiniz yemek yapma olanağına sahipseniz her şehirde çok sayıda bakkallar, marketler, büyük mağaza ve pazarlar bulacaksınız. Fransa’da nerede oturursanız oturun her zaman hemen yanı başınızda ekmek ya da kruvasan ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz dükkânlar bulabilirsiniz.

Bir şeyler içmek...

Fransa'da şarap başlı başına bir kurumdur: Ünlü Bordeaux, Bourgogne veya Côtes du Rhones şaraplarının yanı sıra Loire, Alsace ve Güney bölgelerde üretilen şaraplar, Fransa'nın yıldız markalarıdır. Şarap, arkadaşlar arasında iyi bir yemek vesilesiyle içilir. Tam olarak gündelik bir tüketim malzemesi değildir. Kafelerde şarap verilir ama adı üzerinde buralarda her şeyden önce kahve içilir! (Fransa'da "restaurant" yemek yemek, "brasserie" sıcak-soğuk yemek ve içki, "café" ise temel olarak kahve-çay gibi alkolsüz içeçekler içindir)