Fransa, spor, kültür, sanat ve eğlence açısından öğrencilere sayısız olanaklar sunmaktadır

Fransa'da kültürel yaşam son derece zengindir. Oturduğunuz şehirde yeni bir film görmek veya bir tiyatro oyunu izlemekte hiç zorluk çekmezsiniz. Öğrenci statünüz bunlardan indirimli olarak yararlanma olanağı verir. Her şehirde en az bir mediatek bulunmaktadır. Buralarda küçük bir üyelik ücreti karşılığında edebi eserleri, müzik eserlerini, filmleri ve bazen gazeteleri okuyabilir ve bazılarını ödünç alabilirsiniz. Her şehirde Fransız edebiyat eserleriyle ilgili sizi yönlendirebilecek kitapçılar bulabilirsiniz. Ayrıca, tarih öncesi devirlerin ilkel ifadelerinden, günümüzün en son anlatım biçimlerine kadar bütün sanat alanlarında son derece zengin koleksiyonlara sahip müzeler de bulunmaktadır.

Fransa, spor, kültür ve eğlence açısından öğrencilere sayısız olanaklar sunmaktadır.

Öğretim kurumları bünyesinde kurulmuş öğrenci dernekleri, önemli etkinliklerde yer almanın ayrıcalıklı bir yoludur.

Fransa'da eğitim için bulunuyorsunuz ama bu formunuzu ihmal etmek için bir gerekçe olamaz. Birçok öğretim kurumu bünyesinde spor tesisleri bulundurmaktadır. Her şehirde, çok sayıda disiplinde, spor dernekleri makul üyelik ücreti karşılığında sigorta olanağıyla birlikte sizleri bekliyor.

Bu dernekler ve bunlara bağlı yapılar sayesinde her tür spora başlayabilir, her tür sporu yapabilirsiniz: atletizm, golf, atçılık, dövüş sporları, tenis, futbol, dağcılık, rugby, squash, kayak, basket, voleyball… Müsabakalara katılmak isterseniz Devlet Üniversite Spor Federasyonu öğrenci takımları arasında çok sayıda yarışma düzenlenmektedir.

Hiç şüphesiz, dönem arkadaşlarınız sizi çok kısa zamanda öğrenci hayatının olmazsa olmazı olan çok sayıdaki etkinlik ve eğlencelere davet edeceklerdir!